Historia Zamek Kliczków | Zamek Kliczków Osiecznica

GWARANCJA NAJNIŻSZEJ CENY!

Tylko u nas śniadanie wliczone w koszt rezerwacji pokoju

Pakiety Podaruj prezent Poznaj Zamek

Wydarzenia

Czytaj dalej »

Historia

Czy wiedzieliście Państwo, że historia Zamku Kliczków sięga aż XIII wieku? Jest ona równie pasjonująca, co losy całego Śląska. Pierwszy władca zamku, Bolek I Surowy, dzięki sprawnemu zarządzaniu warowną twierdzą zyskał nawet miano Corona Silesiae! Wówczas Zamek Kliczków stał na granicy Czech i księstwa świdnicko-jaworskiego. Potomkowie Bolka I Surowego kontynuowali rozważną politykę swojego zacnego przodka, toteż kliczkowskie ziemie wkrótce stały się najbogatszymi na całym Śląsku! Były to czasy, kiedy Zamek Kliczków stanowił wzmocnioną fortyfikację ulokowaną na wysokiej skarpie nad Kwisą i pełnił funkcje przede wszystkim obronne.

Rycerska przeszłość

Włączony do korony czeskiej zamek przeszedł pod panowanie rodów rycerskich. Przez kilkaset lat zmieniali się jego zarządcy oraz forma obiektu. Na początku XVII wieku została zakończona renesansowa przebudowa zamku, dzięki czemu metamorfozie uległo również jego przeznaczenie, ewoluując z obronnego na dworskie. Kliczków otrzymał wówczas prawa miejskie i targowe.

Duch na Zamku Kliczków!

Zamek Kliczków kryje w sobie fascynujące tajemnice. To właśnie z okresu rycerskiego wzięła się legenda o duchu setnika do dziś nawiedzającego okolicę. Historia opowiada o wyprawie zacnego rycerza, który powierzył opiekę nad swą żoną i kliczkowskimi posiadłościami swojemu dowódcy. Niestety, setnik nieszczęśliwie zakochał się w swej pani. Przekonał on biskupa wrocławskiego o śmierci rycerza w wojennej posłudze i uzyskał pozwolenie na ślub. Powracającego z wojny rycerza setnik schwytał w pułapkę i uwięził. Rycerz zdołał jednak uciec z potrzasku. Ziejący chęcią zemsty zgromadził drużynę i wepchnął do lochów wiarołomną żonę i zdradzieckiego setnika, karmiąc ich co trzeci dzień. Pewnego dnia nieszczęśliwy kochanek odmówił przyjmowania posiłków i samotnie zmarł.

Wieża Jenny

W 1810 roku przebudowę zamku zainicjował Hans Heinrich Hermann. To wtedy powstała wieża w neogotyckim charakterze – nazwana od imienia córki hrabiego – wieżą Jenny. W ówczesnym okresie Zamek Kliczków wzbogacił się o zabudowania folwarczne przed bramą wjazdową, które przejęły funkcje gospodarcze. Ponadto obiekt zyskał nową elewację a także malownicze wieże, szczyty, portale i gzymsy. Berlińscy architekci dobudowali nowe galerie komunikacyjne oraz klatki schodowe. Kliczków eklektycznie połączył w sobie włoski i francuski renesans, angielski gotyk i niemiecki manieryzm.

Wizjoner ogrodnictwa w Kliczkowie

Pod koniec XIX wieku Eduard Petzold zaprojektował olbrzymi, siedemdziesięciohektarowy park. Już wówczas architekt ten uchodził za gwiazdę ogrodnictwa światowego formatu. Rozmiłowany w angielskim stylu twórca nadał niepowtarzalny charakter kliczkowskiemu parkowi. Nie tylko wzbogacił go o niewystępujące tu naturalnie gatunki drzew (kasztanowce, daglezje, choiny kanadyjskie), ale też stworzył rzecz unikatową na skalę europejską: założył cmentarz koni – najbardziej charakterystyczną część parku także dziś.

Perła lśni na nowo!

Po latach zaniedbań spowodowanych dwudziestowiecznymi zawirowaniami historii próby renowacji kompleksu podjęła firma Integer. Dzięki wieloletnim wzmożonym wysiłkom grupy wrocławskich biznesmenów Zamek Kliczków odzyskał dawny blask. Na nowo stał się on perłą w koronie dolnośląskich ziem!

Zamek Kliczków historyczne

Zamek Kliczków historyczne

Zamek Kliczków historyczne

Zamek Kliczków historyczne

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij